לוגו חברת נחלה

קרקע חקלאית פרטית בטאבו

קרקע חקלאית פרטית בטאבו

הדבר הראשון שעולה לרובנו בראש כאשר אנו מדברים על השקעה, הוא נדל”ן. עליית מחירי הנדל”ן בארץ בשנים האחרונות, הופכת אותו להשקעה מזמינה, משתלמת ובטוחה. אך לא לכולנו יש את סכום הכסף הנדרש להשקעה בבית פרטי חדש או אפילו בדירה. לכן, היעד הבא והמשתלם ביותר הוא השקעה בקרקע חקלאית פרטית בטאבו.

מה זה קרקע חקלאית בטאבו?

אנשים רבים מסתבכים בכל הנוגע למונחים מפוצצים, לכן החלטנו לפשט את העניין עבורכם: כשמדברים על קרקע חקלאית בטאבו, חשוב לדעת ראשית כי טאבו הוא לשכת רישום המקרקעין, הפועלת מטעם משרד המשפטים. הלשכה רושמת את זכויותיו של גוף מסוים (אדם או בנק, לדוגמה) על נכס מסוים. הנכס, כלומר הקרקע, מופיעים בנסח הטאבו בתור גוש והדירה/הבית עצמם מופיעים בתור חלקה. בנסח הטאבו יהיו רשומים שמו המוסדר של הנכס, בעלי הנכס החוקיים, רישומים על משכנתאות על הנכס או עיקולים הקיימים על הנכס.

קרקע חקלאית פרטית בטאבו מול קרקע חקלאית בבעלות המדינה

רשות מקרקעי ישראל (לשעבר “מנהל מקרקעי ישראל”) היא הגוף המחזיק בבעלותו יותר מ-90% מהקרקעות במדינת ישראל, מכל הסוגים – הן הקרקעות הבנויות והן הקרקעות הפתוחות. רק עשרת האחוזים הנותרים של הקרקעות, נמצאים בבעלות פרטית רשומה בטאבו. אז מה עושה את ההבדל?

כאשר אנו רוכשים קרקע חקלאית, כמו זו בחברת נחלה. קרקע אשר אינה פרטית ורשומה בטאבו, הקרקע נשארת בבעלות רשות מקרקעי ישראל ואנו בעצם רק חוכרים את הקרקע, כלומר שוכרים אותה לטווח ארוך. כיוון שהבעלות המלאה על הקרקע נשארת אצל הרשות, עליה לאשר ביצוע של כל פעולה כגון השכרה, מכירה, קידום תכניות בנייה ואפילו את הבנייה עצמה.

למה לי קרקע חקלאית פרטית?

התשובה לשאלה “האם כדאי לקנות קרקע חקלאית?” היא לא חד משמעית, מאחר רכישת קרקע חקלאית הנמצאת בבעלות רשות מקרקעי ישראל, תגרור אחריה חתימה על חוזה חכירה מול הרשות. בדרך כלל, חוזה שכזה יכלול סעיפים בהם יובהר כי הקרקע תחזור אל בעלותה המלאה של הרשות ברגע שתופשר לבנייה וייעודה ישתנה. “בתמורה”, נקבל אנו, החוכרים, קרקע אחרת אשר גם היא בבעלותה של הרשות, גם היא מיועדת למטרות חקלאיות בלבד ואין אנו יודעים מראש מהם סיכויי ההפשרה שלה. מעבר לכך – גם אם תופשר הקרקע לבנייה, סביר להניח שגם היא תחזור לבעלות הרשות ואנו נקבל, שוב, קרקע אחרת במקומה. במילים אחרות – אנו לא נהנה כלל מעליית הערך של הקרקע בעת הפשרתה לבנייה, שכן מרגע זה היא חוזרת לבעלותה של הרשות, אשר נהנית מעליית הערך המשמעותית של הקרקע.

חוזים אחרים יכללו סעיפים אשר מאפשרים לנו ליהנות מעליית ערך הקרקע. הדבר היה יכול להישמע מבטיח, אלמלא היה עלינו לשלם לרשות דמי חכירה, אשר מותאמים לערכה המלא והמעודכן של הקרקע, לאחר עליית ערכה. גם כאן, הרשות היא הגוף היחיד אשר נהנה מעליית ערך הקרקע במלואה.

רכישת קרקע חקלאית פרטית רשומה בטאבו, מבטיחה כי הקרקע תהיה בבעלותכם המלאה מרגע רכישתה. הדבר גורר, אפוא, כי ברגע שתופשר הקרקע לבנייה, תוכלו ליהנות באופן מלא מעליית הערך המשמעותית של הקרקע שלכם.

מה כדאי לזכור בעת רכישת שטח חקלאי?

חשוב לזכור כי רכישת קרקעות הנמצאות בבעלות רשות מקרקעי ישראל, ולא בבעלות פרטית, היא השקעה אשר כמעט ואינה טומנת בחובה הזדמנויות כלכליות טובות, שכן הגוף היחיד הנהנה מעליית ערך הקרקע הוא הרשות. לכן, חשוב לבצע בדיקה לקרקע החקלאית, בדיקה הכוללת את פרטי בעלי הנכס הרשומים בנסח הטאבו, על מנת לוודא מיהם הבעלים של הקרקע וכי היא אכן פרטית. אם מדובר בקרקע פרטית שנרכשה ע”י שותף נוסף או יותר, כדאי לבדוק את רישום הסכם שיתוף בטאבו.

חשוב לבצע, כחלק מבדיקת קרקע חקלאית, האם באזור הקרקע קיימים שטחים סגורים לבנייה, שמורות טבע או כבישים, ובדקו גם את תכניות הפיתוח העתידיות של השטחים בקרבת הקרקע שלכם. כל הדברים הללו, עלולים למנוע או להגביל את הפשרת הקרקע החקלאית שלכם בעתיד.

מאמרים נוספים

איפה כדאי להשקיע 100 אלף שקל

הדבר הראשון שעולה לרובנו בראש כאשר אנו מדברים על השקעה, הוא נדל”ן. עליית מחירי הנדל”ן בארץ בשנים האחרונות, הופכת אותו להשקעה מזמינה, משתלמת ובטוחה. אך לא לכולנו יש את סכום הכסף הנדרש להשקעה בבית פרטי חדש או אפילו בדירה. לכן, היעד הבא והמשתלם ביותר הוא השקעה בקרקע חקלאית פרטית בטאבו. מה זה קרקע חקלאית בטאבו? […]

קרא עוד
מגרש חקלאי למכירה – כל היתרונות והחסרונות

הדבר הראשון שעולה לרובנו בראש כאשר אנו מדברים על השקעה, הוא נדל”ן. עליית מחירי הנדל”ן בארץ בשנים האחרונות, הופכת אותו להשקעה מזמינה, משתלמת ובטוחה. אך לא לכולנו יש את סכום הכסף הנדרש להשקעה בבית פרטי חדש או אפילו בדירה. לכן, היעד הבא והמשתלם ביותר הוא השקעה בקרקע חקלאית פרטית בטאבו. מה זה קרקע חקלאית בטאבו? […]

קרא עוד

לפרטים נוספים חייגו 2822*
או השאירו פרטים

    צור קשר התקשר עכשיו