השקעה בקרקע חקלאית

במאמר הבא תקבלו טיפים ודגשים להשקעה בקרקע חקלאית בצורה נכונה ושקולה.

אחד העקרונות שהופכים את שוק הנדל”ן להשקעה אטרקטיבית כל כך ברחבי העולם כולו, היא שנדל”ן הוא נכס מוחשי ולפי העיקרון הבסיסי של קצב גידול האוכלוסייה, יש וודאות מוחלטת שצורך במגורים לא יקטן, ואף יגדל.

משמעותו של עקרון זה היא בקצרה- מינימליזציה של הסיכון. כיום ניתן למצוא מגוון רחב של חברות שמאפשרות להשקיע בקרקעות חקלאיות, כעת ניתן לבחור בחברה בה הסבירות שתקבלו תמורה טובה על השקעה בקרקע חקלאית, היא הגבוהה ביותר. סיכון הוא משפיע ישיר על עלות ורווח, כשוודאות היא רכיב שעולה הרבה מאד כסף. כך הגענו לתמונת המצב הנוכחית. שוק הנדל”ן הישראלי הוא כל כך בטוח שהעלויות מרקיעות לשחקים, ועם זאת ברור שהשוק לא סגור לטובת בעלי ההון בלבד. העובדה היא שישנן אפשרויות נדל”ן שמצריכות סף כניסה נמוך יותר, אבל כפי שאנחנו רואים- הסיכון הוא גבוה, גבוה מאד. פה נשאלות השאלות – עד כמה השקעה בקרקע חקלאית היא אטרקטיבית ואיך נבחר בהשקעה בקרקע החקלאית הנכונה?

השקעה בקרקע חקלאית

סוגי קרקעות להשקעה

מעוניינים להשקיע בקרקעות? כיום ניתן למצוא מגוון רחב של השקעות בקרקעות באמצעות מקורות מימון שונים ואפילו באמצעות השקעה בכספי הפנסיה. להלן מס’ סוגי קרקעות להשקעה עיקריים.

השקעה בקרקע המיועדת למגורים ובנייה – במקרה זה מדובר בהשקעה בקרקע מופשרת שהיא מיועדת לבנייה של בנייני מגורים ובתים פרטיים.

השקעה בקרקע למסחר ותעשייה – במקרה זה מדובר בקרקע המיועדת למטרת עסקים (חניונים, קניונים, משרדים וכו’).

השקעה בקרקע חקלאית – במקרה זה, ההשקעה היא בסוג כזה של קרקע, המיועדת במקור לצרכי חקלאות, פעילות חקלאית ולגידול תוצרת חקלאית.

לפני ההשקעה בקרקע החקלאית או אחרת, כדאי שתעשו מבדק עם עצמכם ותשאלו את השאלות הנכונות, למשל: האם סוג הקרקע מתאימה לי, מה ייעודה של הקרקע בה אני מתכוון להשקיע, מה מחיר הקרקע ועוד.

למידע מפורט אודות סוגי קרקעות בישראל.

האם כדאי להשקיע בקרקע חקלאית?

קרקע חקלאית יכולה להיות התשובה להשקעה נבונה, מאחר וקרקע זו זולה משמעותית מכל שאר סוגי הקרקעות וכמובן שלאחר ההפשרה של הקרקע ניתן לעשות לשימוש בקרקע זו לצורך בנייה של מבני מגורים וכדומה וליהנות מתשואה בין הגבוהות במשק. הפשרה ושינוי יעוד של קרקע חקלאית להשקעה והזדמנות ההשקעה שמסתמנת מכך עלו לסדר היום ונכנסו לדיון הציבורי כבר לפני כמה שנים. המודעות לקיומן של קרקעות פנויות החלה לגבור, אחרי שאנשים פתחו את העיניים וראו שיש המון קרקע בישראל, לא מיושבת ולא כזו שיש עליה גידולים.

הממשלה מחזיקה קרקעות שבויות. קרקעות שאפשר היה לעשות איתן דברים שיש עבורם צורך, כמו מגורים, אבל לא עושים איתם דבר. קרקעות שמוסוות בתוכניות עתיד אודותיהן למטרות חקלאיות או מטרות לא מוגדרות, אך ללא צורך ספציפי שקיים וללא מימוש. כך עמדו להן קרקעות ושטחים רבים במשך עשרות שנות קיום של המדינה ולא נעשה דבר, בעוד שהמציאות של השנים האחרונות החלה לדחוף ההשקעה בקרקעות אלו נהייתה כדאית מאוד, מאחר ואחת אחרי השנייה החלו קרקעות להתפנות משום מימוש לטובת מגורים.

תהליך הפשרה ושינוי ייעוד של קרקע הוא תהליך ארוך ויכול לקחת גם תקופה של עשר שנים, זה למעשה המחיר שמשלמים תמורת סף כניסה נמוך ורמת וודאות גבוהה.הבונוס הוא שזה יכול לקרות גם לפני, ואת המימון לרכישת קרקע בהשקעה מסוג כזה, שעומד על פחות מעשרים אחוזים מעלות של קרקע למגורים, אפשר לקבל באופן מלא מהחברה המשווקת כגון נחלה.

דווקא בתקופה שבה מתברר לנו פעם אחר פעם שאין באמת פתרונות קסם שמאפשרות דירה בין לילה, חשוב להישאר ריאליים, כדי לשמור על הכסף, ולזכור שיש דרכים להיכנס למשחק הנדל”ן ולהשקיע בקרקעות גם בלי למשכן בפי 3 את כל מה שיש או אין לכם, אבל זה בתנאי שיש לכם סבלנות. אם יש לכם רק מעט ממנה, תוכלו להשקיע בקרקע חקלאית ולקנות ולמכור קרקע להפשרה ברווח, אם תהיה לכם הרבה ממנה תוכלו בעוד מספר שנים להקים בית בישראל בעלות של רכב משפחתי מדרגה בינונית.

תהליך בדיקת כדאיות השקעה בקרקע חקלאית

מתכננים להשקיע בקרקע חקלאית? להלן מס’ בדיקות שכדאי לבצע לפני ההשקעה עצמה.

זהות מוכר הקרקע החקלאית

בעת תהליך של רכישת קרקע חקלאית, עוד לפני ההשקעה בקרקע החקלאית יש לבדוק מיהו המוכר. מה המוניטין שלו. האם מדובר בחברה אמינה למכירת קרקעות להשקעה.

זכויות קיימות על הקרקע

האם ההשקעה בקרקע החקלאית היא מבעלות פרטית או מבעלות המדינה? קרקע פרטית עדיפה כמעט תמיד על פני קרקע בבעלות מינהל המקרקעין, במקרים רבים יבוצעו בשלבי התכנון הפקעות המיועדות לצרכי ציבור, כאשר במקרה הטוב בקרקעות חקלאיות, יופקעו מכל בעל זכות במקרקעין חלק יחסי מזכויותיו לטובת צרכי הציבור. זאת אומרת בתמורה לפיצוי נמוך, תיתכן הפקעה של הקרקע החקלאית. כחלק מתהליך קבלת ההחלטה האם להשקיע בקרקע החקלאית, צריך לקחת בחשבון גם אם מדובר בהשקעה לבד או באמצעות מס’ משקיעים. אם מדובר בהשקעה בקרקע שהיא חקלאית באמצעות משקיע, אנו ממליצים לערוך הסכם שותפות במקרקעין בטרם עת.

בדיקת מיקום וייעוד הקרקע החקלאית

זה לא מספיק שהאזור בו אנו מעוניינים להשקיע בקרקע חקלאית נראה טוב. יש לבחון פיזית את השטח החקלאי בקפידות, כדי לבחון מה מידת האטרקטיביות של הקרקע בהווה ובמיוחד בעתיד. מיקום הקרקע יכול לרמז גם על מידת הסיכוי להפשרתה. אם מדובר במיקום אטרקטיבי, סביר להניח שיווצר ביקוש להפשרת קרקע חקלאית מוקדם מהצפוי. לצורך בדיקת סטטוס הקרקע ומה צפוי להיות ייעודה, יש להצטייד במספרי הגוש והחלקה של תוכנית התב”ע (“תוכנית בניין עיר”) שמסדירה את תכנון הבנייה בשטחים עירוניים וזו היא אשר תקבע מה עתיד להיות ייעודה.

בדיקת סוג הקרקע כחלק מבדיקת ההשקעה בשטח חקלאי

בשלב זה יש לבדוק האם מדובר בעסקת אופציה או עסקת מכר.

עלויות נלוות במסגרת ההשקעה בקרקע החקלאית

תהליך הרכישה של הקרקע, כרוך במיסים והיטלים נלווים. בידי הרשויות המקומיות להפקיע עד אחוז מסוים מהקרקע למטרת ייעוד הקרקע לחקלאות. חשוב לתת דגש ולאמוד את גובה המיסים הנלווים בתהליך ההשקעה בקרקע, בגובה ההיטלים וההוצאות הנלווים, לדוגמא: “מס השבח”, תשלומים למינהל והתשלומים ליועצים ולמומחים שונים כמו עורכי-דין ושמאים. עלות נוספת שיש לקחת בחשבון היא מס רכישה בגובה 5% משווי מחיר רכישת הקרקע, עמלה לחברה המשווקת, שכ”ט עו”ד.

לחצו לקריאה נוספת בנושא בדיקת קרקע חקלאית.

עם ישראל מחפש הזדמנויות נדל”ן בכל הכוח. אנחנו צריכים מקום לגור בו, אנחנו צריכים מקורות הכנסה ואנחנו רוצים קרקע ונכסים להשקעה. המציאות המגבילה משאירה אותנו עם הרבה מאד אפשרויות יקרות במיוחד ומאגר הולך ופוחת של נכסים וקרקעות במחירים שתואמים את השכר הממוצע במשק. הקושי להגיע לבית בישראל, לא כל שכן לנכס להשקעה, הוביל את הציבור לפתרונות יצירתיים במיוחד כמו בנייה של יחידות דיור על שטחי בית ההורים, חלוקה של נכסים לתת יחידות ומכירה והשכרה של תתי יחידות אלו כיחידות עצמאיות. חלוקת נכסים ללא אישור היא אינה חוקית, ובשנים האחרונות הרשויות משקיעות יותר ויותר משאבים באכיפה. פירושו של דבר הוא שמדובר על הזדמנות זמנית ורעועה שעלולה לעלות לבעל הנכס לא מעט כסף. דוגמא נוספת לפתרונות יצירתיים אלה הן קבוצות הרכישה, רעיון שבמהותו נפלא, אלא שבימים אלה ממש אנחנו עדים לאתגרים המרובים שיוזמה מסוג כזה מציבה בפני המשקיעים בה והמורכבות שבלהתמודד עימם.

מאמרים נוספים

איפה כדאי להשקיע בנדל”ן?

במאמר הבא תקבלו טיפים ודגשים להשקעה בקרקע חקלאית בצורה נכונה ושקולה. אחד העקרונות שהופכים את שוק הנדל”ן להשקעה אטרקטיבית כל כך ברחבי העולם כולו, היא שנדל”ן הוא נכס מוחשי ולפי העיקרון הבסיסי של קצב גידול האוכלוסייה, יש וודאות מוחלטת שצורך במגורים לא יקטן, ואף יגדל. משמעותו של עקרון זה היא בקצרה- מינימליזציה של הסיכון. כיום […]

קרא עוד
איפה כדאי להשקיע 100 אלף שקל

במאמר הבא תקבלו טיפים ודגשים להשקעה בקרקע חקלאית בצורה נכונה ושקולה. אחד העקרונות שהופכים את שוק הנדל”ן להשקעה אטרקטיבית כל כך ברחבי העולם כולו, היא שנדל”ן הוא נכס מוחשי ולפי העיקרון הבסיסי של קצב גידול האוכלוסייה, יש וודאות מוחלטת שצורך במגורים לא יקטן, ואף יגדל. משמעותו של עקרון זה היא בקצרה- מינימליזציה של הסיכון. כיום […]

קרא עוד
איך קונים דירה – המדריך השלם לקניית דירה

במאמר הבא תקבלו טיפים ודגשים להשקעה בקרקע חקלאית בצורה נכונה ושקולה. אחד העקרונות שהופכים את שוק הנדל”ן להשקעה אטרקטיבית כל כך ברחבי העולם כולו, היא שנדל”ן הוא נכס מוחשי ולפי העיקרון הבסיסי של קצב גידול האוכלוסייה, יש וודאות מוחלטת שצורך במגורים לא יקטן, ואף יגדל. משמעותו של עקרון זה היא בקצרה- מינימליזציה של הסיכון. כיום […]

קרא עוד

לפרטים נוספים חייגו 2822*
או השאירו פרטים

צור קשר התקשר עכשיו